[Przejdź do treści]
Muzeum Miejskie  -  Wystawy
Data Nazwa wystawy Temat wystawy Czas trawania Galeria Komisarz wystawy Ikona informacji
26-02-2021 ZABRZAŃSKA ATLANTYDA. Zaborze Kolonia B
Na wystawie prezentowane są pamiątki i dokumenty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz osób prywatnych, dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku przy kopalni Królowa Luiza Wschód. Kolonie patronackie stanowiły, wraz z zakładami pracy, pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów, łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu enklaw. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta.
O jednej z nich „Zaborze- Kolonia B”, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która zniknęła, traktuje wystawa. 
26.02.2021-17.04.2021 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
01-01-2021 STREFA KOLORU
Ewa Zajler-Płatek ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa w 1991 r.). Pracuje jako nauczyciel dyplomowany w średnim szkolnictwie artystycznym w tym w zabrzańskiej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych. Autorka wielu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka licznych ekspozycji zbiorowych.

Ewa Zajler-Płatek ceni kontemplację i skupienie w sztuce, na tle której dynamika gestu ma wyraziste znaczenie. Swoje dzieła nierzadko buduje na zasadzie kontrapunktu, przesuwania akcentów. Pragnieniem artystki jest, aby jej sztuka "wprowadzała ład w duszach odbiorców, a jeśli niepokój - to tylko w sensie pozytywnym, skłaniającym do nadziei".
Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac malarskich oraz rysunki.
6.02.2021-7.03.2021 mgr Ewa Zajler-Płatek Ikona informacji
12-12-2020 Otwórz się na sztukę. Sztuka to coś więcej...
W Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia w Zabrzu udostępniamy wirtualnie wystawę młodych artystów z Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu, którzy w roku szkolnym 2020/2021 biorą udział w projekcie edukacyjno-społecznym pod patronatem UNICEF i Fundacji Santander „to (działa)my” pod hasłem: „Otwórz się na kulturę. Sztuka to coś więcej...”.
Ze wsparciem pedagogów, Pań Joanny Czumy-Sitek i Aleksandry Brela-Mikosz, uczniowie udowadniają, że mogą być kreatywni w swojej codzienności i dążeniu do spełnienia marzeń, czego dowodem są działania twórcze - malarskie na butach.
112.12.2020-31.12.2020 Ikona informacji
23-11-2020 Zabrze malowane pędzlem i obiektywem
Muzeum Miejskie w Zabrzu prezentuje wystawę obrazów i fotografii uczestników zadania publicznego, dofinansowanego ze środków budżetowych miasta, zatytułowanej „ZABRZE MALOWANE PĘDZLEM I OBIEKTYWEM".

Uczestnicy projektu to mieszkańcy Zabrza, osoby 55+, które chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności artystyczne oraz poszukiują możliwości rozwoju osobistego, a przede wszystkim, chcą być obecne w życiu społecznym, kulturalnym, rozumieć zmiany i być ich częścią.

23.11.2020-10.01.2021 Renata Krajewska Ikona informacji
01-01-2021 Parki w przedwojennym Zabrzu
Muzeum Miejskie w Zabrzu organizuje wystawę czasową pt. „Parki w przedwojennym Zabrzu”. Na ekspozycji zostaną przedstawione dawne parki i tereny zielone na terenie miasta. Historia ich powstania oraz nie publikowane do tej pory ciekawostki związane z tymi obiektami. Zaprezentujemy także dawne pocztówki i archiwalne fotografie parków i założeń zieleni, a także ukazujące je mapy i plany. Wystawa o podobnej tematyce nie była do tej pory prezentowana przez nasze Muzeum. Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum Miejskiego przy ul. Powstańców Śląskich 3 w Zabrzu.
Kurator wystawy: Anna Kulczyk.
11.09.2020–31.12.2020 mgr Anna Kulczyk Ikona informacji
27-06-2020 WŁADYSŁAW LUCIŃSKI - MALARSTWO I GRAFIKA
Malarstwo Władysława Lucińskiego ma niepowtarzalną duchową atmosferę wypływającą z jego moralizatorskiej postawy wobec życia, oceniania świata, piętnowania jego niedoskonałości i ułomności. Luciński to artysta wszechstronny. Stosował różnorodne techniki artystyczne: temperę, akwarelę, malarstwo olejne. Wykonywał rzeźby w drewnie. Tworzył także grafiki, głównie linoryty, a wśród nich ekslibrisy. W ciągu ponad 40 lat aktywności twórczej stworzył około 800 obrazów i 300 grafik. Jego prace znajdują się w zbiorach kilkunastu placówek muzealnych, jak i w kolekcjach prywatnych. Muzeum Miejskie w Zabrzu posiada jedną z trzech największych (45 pozycji) muzealnych kolekcji prac tego artysty. Prezentowana wystawa powstała w oparciu o zbiory własne Muzeum Miejskiego w Zabrzu.
27.06.2020-30.09.2020 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
18-06-2020 50 lat minęło. Górnik Zabrze vs. Manchester City
W tym roku minęło 50 lat od największego sukcesu polskiej piłki klubowej. 29 kwietnia 1970 roku Górnik Zabrze jako jedyny polski klub zagrał w finale europejskich pucharów. Mecz rozegrany został na wiedeńskim Praterstadion, a rywalem zabrzan był słynny Manchester City. Podopieczni trenera Michała Matyasa w strugach ulewnego deszczu przegrali z Anglikami 2:1. Honorową bramkę dla Zabrzan zdobył Stanisław Oślizło, legendarny kapitan trójkolorowych. Na trybunach zasiadło 8 000 widzów. W tym kilkudziesięciu z Polski. Z tej okazji Dział Sportu Muzeum Miejskiego w Zabrzu przygotował wystawę upamiętniającą tamte wielkie wydarzenia, które cały czas jest wspominane przez sympatyków Górnika Zabrze. Wystawę można oglądać w naszej siedzibie przy ul. Powstańców Śląskich 3 od 18 czerwca 2020 r.
18.06.2020-30.08.2020 mgr Dariusz Czernik Ikona informacji
27-02-2020 KRZYSZTOF RUMIN. MALARSTWO I GRAFIKA
Krzysztof Rumin – urodzony w 1960 roku w Gliwicach. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1987 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. Romana Staraka i w pracowni projektowania graficznego prof. Adama Romaniuka. Artysta uprawia grafikę warsztatową i malarstwo sztalugowe. W latach 1996-2010 był nauczycielem rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Od 30 lat prowadzi zabrzański Klub Plastyczny „Pastel”. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury oraz laureatem Nagrody Prezydenta Gliwic. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Obrazy i grafiki Krzysztofa Rumina prezentowane były na wielu wystawach w kraju i zagranicą.

Wstęp wolny.
27.02.2020-31.03.2020 mgr Elżbieta Dębowska Ikona informacji
21-01-2020 BŁYSK SPORTOWEGO FLESZA
ZABRZAŃSCY FOTOREPORTERZY NA ARENACH I STADIONACH
Nie ma w regionie drugiego takiego miasta jak Zabrze, które może się pochwalić tak liczną grupą wybitnych fotoreporterów sportowych. Arkadiusz Gola, Dariusz Hermiersz, Ireneusz Dorożański, Marta Grochowska, Bogusław Makar, Michał Chwieduk, Grzegorz Celejewski. Sport to emocje, a Oni uchwycili je na swoich fotografiach. Dział Sportu Muzeum Miejskiego w Zabrzu zaprasza na wystawę kilkuset najlepszych zdjęć wykonanych na przestrzeni kilku dekad przez fotoreporterów od lat związanych z naszym miastem.
21.01.2020-20.02.2020 mgr Dariusz Czernik Ikona informacji
09-01-2020 KARYKATURA ŚLĄZAKA
Wystawa przeglądowa laureatów konkursu plastycznego, organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu „Centrum Edukacji Twórczej w latach 2011–2019.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace uczestników, przedstawiające wybitnych Ślązaków: lekarzy, naukowców, artystów, sportowców, działaczy niepodległościowych zobaczyć będzie można również reportaże młodzieżowe ze śląską architekturą w tle.
Organizatorzy wystawy: Muzeum Miejskie w Zabrzu i Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu „Centrum Edukacji Twórczej.
10.01.2020-20.02.2020 Dorota Kuder Ikona informacji
06-12-2019 Afrykańskie Betlejem. Szopki z kolekcji Grzegorza Sztymali
Właścicielem prezentowanych na wystawie szopek jest Grzegorz Sztymala z Pawłowic pod Żorami. Wśród bogatej kolekcji zestawów oraz pojedynczych figurek, pochodzących ze znanych oraz anonimowych warsztatów europejskich, wyróżniają się szopki pochodzące z Afryki i Ameryki Południowej. Kolekcjoner swe zbiory powiększa w oparciu o zakupy na aukcjach internetowych, targach staroci, oraz od podróżników, głównie misjonarzy. Oprócz kolekcjonowania Grzegorz Sztymala zajmuje się wykonywaniem wiernych replik figurek, wchodzących w skład szopek bożonarodzeniowych, a także renowacją uszkodzonych.

http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/afrykanskie-betlejem.-szopki-z-kolekcji-grzegorza-sztymali.php
6.12.2019-6.01.2020 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
07-11-2019 Moim zdaniem...
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wernisaż wystawy, na której autorzy poprzez biżuterię czy obiekty złotnicze wypowiadają swoje zdanie na tematy rozmaite, jak polityka czy relacje międzyludzkie, co ich uwiera albo cieszy, co wywołuje w nich złość albo radość. Zdaniem twórców wystawy prezentowana biżuteria powinna zawierać czytelny komentarz. Dlatego każda z prac ma swój tytuł. Powinien on być jednoznaczny i wynikający z pracy, ale jeśli autorzy uznali, że zastosowany skrót myślowy może być niezrozumiały dla odbiorców, dodany jest komentarz słowny lub zilustrowany obrazem. Dzięki temu intencje i uczucia wyrażone w pracach są czytelne.
Czasami będą wywoływać złość, innym razem aprobatę i zrozumienie… I o to właśnie chodzi organizatorom wystawy. O dialog, o biżuterię, która prócz formy niesie treść i wyzwala emocje.
Pomysł przygotowania takiej wystawy narodził się w sandomierskiej Galerii Otwartej, prowadzonej przez Mariusza Pajączkowskiego.

7 listopada 2019 roku, godz. 18.00
Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu, ul. 3 Maja 6
Wstęp wolny.
7.11.2019-8.01.2020 Mariusz Pajączkowski Ikona informacji
15-10-2019 Stanisław Oślizło - kapitan wszech czasów
Wystawa poświęcona legendarnemu kapitanowi zabrzańskiego "Górnika" - Stanisławowi Ośliźle.
Wystawa prezentowana jest w siedzibie Muzeum Miejskiwgo w Zabrzu, przy ul. Powstańców Śląskich 3
15.10.2019-30.11.2019 mgr Dariusz Czernik Ikona informacji
17-09-2019 Rzeka - malarstwo Stanisława Baja
Wystawa malarstwa prof. Stanisława Baja towarzyszyć będzie kolejnej Literackiej Konferencji Naukowej „Przed i po”, tym razem poświęconej twórczości Czesława Miłosza (10 – 11.10 2019). W drugim dniu konferencji, 11 października zaplanowano midisaż wystawy.
Stanisław Baj. Urodzony w 1953 w Dołhobrodach na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga.
Od 1982 jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Autor ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych.
17.09.2019-31.10.2019 Ikona informacji
05-09-2019 Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku
Podczas wystawy będzie można zobaczyć stroje damskie oraz dodatki z lat 20. i 30. XX w. Do grupy szczególnie interesujących eksponatów, które znajdą się na wystawie należy bielizna – poczynając od tej z końca XIX w., kończąc na noszonej w latach 30. XX w. Zaprezentowane zostaną również archiwalne fotografie oraz katalogi mody z lat 20. i 30. XX w.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
05.09.2019-31.12.2019 mgr Anna Kulczyk Ikona informacji
27-08-2019 Na Śląsku gore!
Przez trzy lata, 1919–1921, toczyła się walka, tak propagandowa, jak i z bronią w ręku, o przyszłość Górnego Śląska. Plebiscyt, w którym miała zapaść decyzja, czy kraina ta pozostanie w Niemczech czy też przyłączona zostanie do Polski, poprzedzony został dwoma powstaniami śląskimi. Wyniki plebiscytu, w których za Niemcami głosowało 59,7 proc. uprawnionych, a za Polską 40,3 proc., wymusiły konieczność podziału Górnego Śląska. Trzecie powstanie śląskie spowodowało, że podział ten był dla Polski o wiele korzystniejszy, niż początkowo jej proponowano. O tym wszystkim traktuje wystawa „Na Śląsku gore!”. Zaprezentowane zostaną druki ulotne, niemieckie i polskie materiały propagandowe, pocztówki, fotografie, a także powstańcze odznaki i odznaczenia oraz z okresu plebiscytu.
27,08.2019-05.10.2019 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
12-06-2019 THE NEW ERA OF DISCOVERY
Wystawa „Era Nowych Odkryć”, której pomysłodawcą jest sekcja ds. Prasy i Kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie prezentuje spektakularne zdjęcia z 6 najważniejszych programów w amerykańskiej historii podboju kosmosu: Programu Apollo, Misji na Saturn i Tytan, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a , Systemu obserwacji Ziemi, Lotów Promów Kosmicznych oraz Programu Badawczego Marsa.Człowiek wylądował na Księżycu po raz pierwszy w lipcu 1969, lecz od czasu misji Apollo 17 w 1972 nie zorganizowano następnej wyprawy do tego najbliższego satelity Ziemi. Obecnie NASA planuje zbudowanie stacji kosmicznych na Księżycu, które miałby utorować drogę do załogowych podróży na Marsa.
12.06.2019-18.08.2019 Dorota Kuder Ikona informacji
18-05-2019 Dyplomarium 2019
Od 18 maja 2019 roku czynna jest wystawy prac dyplomowych absolwentów zabrzańskich szkół plastycznych: Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu.

Wystawa nosi nazwę „Dyplomarium 2019” i jest kolejną z cyklu wystaw poświęconych artystycznym dyplomom. Ekspozycja będzie miała miejsce w zabrzańskim Muzeum Miejskim w salach wystawowych Café Silesia od 18 maja do 30 sierpnia. W wystawie udział bierze 29 tegorocznych absolwentów. Prace powstały w ciągu ostatniego roku szkolnego na zajęciach z następujących specjalizacji artystycznych: aranżacja wnętrz, projektowanie graficzne oraz na zajęciach z rysunku, malarstwa i rzeźby.


18.05.2019-30.08.2019 Ikona informacji
16-05-2019 Pogoń za Mistrzostwem. 30-lecie Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej
28 maja 1989 roku to jeden z najważniejszych dni w historii zabrzańskiego szczypiorniaka. Po wielu nieudanych próbach zdobycia Mistrzostwa Polski przez piłkarzy ręcznych „Pogoni Zabrze” w końcu udało się zrealizować marzenia kibiców.[CZYTAJWIECEJ] „Pogoń” w wielkim finale pokonała Wybrzeże Gdańsk i zdobyła upragniony złoty medal Mistrzostw Polski. W tym roku mija dokładnie 30 lat od tego sukcesu. Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę poświęconą temu wydarzeniu.
Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śl. 3

16.05.2019-18.08.2019 Arkadiusz Stefańczyk Ikona informacji
03-04-2019 Historia (nie)jednego lokalu...
Historia (nie) jednego lokalu – w 120. rocznicę powstania Café Silesia.
Kawiarnie – zapach i smak kawy, miejsca spotkań towarzyskich i zabaw. W życiu publicznym zabrzan na dobre zagościły pod koniec XIX wieku, początkowo nieśmiało, często w przaśnym wydaniu, by ostatecznie niejednokrotnie osiągnąć wysoki poziom.Przypadająca w bieżącym roku 120. rocznica uruchomienia „Café Silesia”, obecnie siedziby zabrzańskiego Muzeum jest pretekstem do powrotu w świat zabrzańskich lokali gastronomicznych od końca XIX wieku po rok 1949. Prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz od prywatnych kolekcjonerów. Na wystawie znajdą się pochodzące z zabrzańskich lokali naczynia (widelczyki, łyżki, pucharki, filiżanki, kufle, popielniczki, butelki, itp.), drobne elementy wyposażenia (stoliki kawiarniane, wieszaki, itp.), zdjęcia, pocztówki, afisze, druki reklamowe.
3.042019-12.05.2019 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
28-03-2019 "JASNOWIDZE"
wystawa wieńcząca pierwszy międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci, zorganizowany przez Wydawnictwo Dwie Siostry w 2014 roku.
Jednym z celów konkursu było pobudzenie potencjału tkwiącego w młodych twórcach, a także zainicjowanie procesu tworzenia pięknych, estetycznych i wartościowych publikacji dla najmłodszych oraz znalezienie utalentowanych twórców i stworzenie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym. Do udziału w konkursie zaproszono zarówno debiutantów, jak i doświadczonych artystów z Polski i z zagranicy, tworzących samodzielnie i zespołowo. Przedmiotem konkursu był projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim.
Na wystawę „Jasnowidze” składa się 48 projektów wyłonionych spośród 520 nadesłanych na konkurs. Została ona pomyślana jako obrazowo-literacka gra angażująca odbiorców dziecięcych. Ilustracje zaczerpnięte z prac konkursowych uzupełniono pytaniami, zadaniami i poleceniami, które uruchamiają wyobraźnię i zachęcają do aktywnej zabawy. Prezentowane prace charakteryzują się ogromną różnorodnością techniki, stylu oraz poruszanej w książkach tematyki. Plansze przedstawiają fragmenty wyróżnionych projektów, wzbogaconych o teksty, pytania i polecenia, zachęcające zwiedzających do aktywnej zabawy.
Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Miejskim w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3 od 28 marca do 27 kwietnia 2019 roku. Organizatorem zabrzańskiej ekspozycji jest Fundacja „Nasza Trojka” działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 oraz Muzeum Miejskie. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury „W Zabrzu dobrze mi się czyta” przy udziale środków budżetowych Miasta Zabrze.
28.03.2019-27.04.2019 Ikona informacji
14-03-2019 ZABRZE I CHORZÓW NA POCZTÓWKACH Z KOLEKCJI WŁODZIMIERZA I GRZEGORZA WYSOCKICH
Oglądając ekspozycję, można będzie się dowiedzieć jak wyglądało Zabrze oraz Chorzów na przełomie XIX i XX wieku. Na wystawie pokazanych zostanie kilkaset pocztówek obrazujących dzieje obu miast, można będzie również prześledzić proces rozwoju budownictwa i przemysłu w samym sercu Górnego Śląsku.

Włodzimierz Wysocki kolekcjonuje pocztówki już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy , dokumentujących historię Zabrza. Grzegorz Wysocki natomiast zajmuje się zbieraniem pocztówek chorzowskich. Jego kolekcja liczy, podobnie jak ojca, około 700 egzemplarzy.

Na wernisaż wystawy zapraszamy do Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia w czwartek, 14 marca 2019 r. o godz. 18.00.

Wystawę będzie można zwiedzać do 5 maja 2019 r.
14.03.2019-05.05.2019 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
04-02-2019 Kocham, żyję i tworzę
Wystawa prac uczestników amatorskiego koła plastycznego działającego przy Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni” w Zabrzu. Uczestnicy koła to mieszkanki Zabrza - seniorki, które chcą rozwijać swoje umiejętności artystyczne i poszukują możliwości rozwoju osobistego, chcą być obecne w życiu społecznym, kulturalnym, rozumieć zmiany i być ich częścią.

Celem wystawy jest przybliżenie sztuki nieprofesjonalnej, tworzonej przez mieszkańców naszego miasta, ale przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania tą twórczością. Jest to dla mieszkańców dobry przykład efektywnego wykorzystania wolnego czasu. Obrazy są unikalne, nie do naśladowania czy podrobienia i charakteryzują się wielką ekspresją, instynktownym doborem form, koloru i techniki. Prace powstały pod kierunkiem profesjonalnych artystów między innymi nauczycieli z Liceum Plastycznego w Zabrzu.
Wernisaż 7 lutego 2019 r. godz. 18.00

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śl. 3

07.02.2019-09.03.2019 Irena Winder Ikona informacji
25-01-2019 MAŁY ROBACZEK… Wystawa ilustracji do książek dziecięcych autorstwa Justyny Stefańczyk
Zapraszamy na wernisaż autorskiej wystawy Justyny Stefańczyk,absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem z projektowania graficznego uzyskała w pracowni prof. Mariana Oslislo w 2000 roku. W trakcie studiów odbyła stypendium naukowe Erasmus w Utrecht School of the Arts w Holandii, na kierunku ilustracji. W 2014 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w Zakładzie Projektowania Graficznego. Tytuł doktora uzyskała 28 listopada 2018 roku. Obecnie jest wykładowcą na kierunku Projektowania gier i przestrzeni wirtualnej na Wydziale Artystycznym w Cieszynie.
Artystka zajmuje się ilustrowaniem poezji oraz tworzeniem autorskich książek obrazkowych dla dzieci. Interesuje się również plakatem, typografią oraz animacją. Uprawia grafikę warsztatową oraz malarstwo. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą między innymi w Holandii, Niemczech, Japonii, Czechach, Ekwadorze, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie. Zdobyła Srebrny Medal na I Biennale Plakatu w Ekwadorze, za plakat pt. „Sonia Delaunay” (2016), jej książki obrazkowe dwukrotnie znalazły się w TOP 10 BOOK DESIGN AWARD, COW International Design Festival, Illustration 2016, na Ukrainie (2016, 2018).
Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia w Zabrzu, ul. 3 Maja 6

Wernisaż 25 stycznia 2019 rok, godz. 17.00
25.01.2019-10.03.2019 dr Justyna Stefańczyk Ikona informacji
15-12-2018 Górnik Zabrze. 70 wydarzeń na 70-lecie legendy
Wystawa ma na celu przypomnieć kibicom najważniejsze wydarzenia w historii zabrzańskiego klubu, a było ich naprawdę bardzo dużo. Przed laty wielkie sukcesy osiągali zawodnicy Górnika z różnych sekcji sportowych. Piłka nożna, lekkoatletyka czy boks to tylko niektóre dyscypliny w których największe laury zdobywał Górnik.
15.12.2018-3.03.2019 Dariusz Czernik Ikona informacji
13-11-2018 POMIĘDZY NADZIEJAMI, A OBAWAMI. ROK 1918 NA GÓRNYM ŚLĄSKU
Wystawa dotycząca ostatniego roku Wielkiej Wojny, który to rok zakończył pewien etap historii, przede wszystkim w wymiarze globalnym, ale był również bardzo istotny dla losów poszczególnych rodzin i osób.

Ekspozycja ukazuje wpływ wydarzeń wojennych na typową rodzinę górnośląską, która z jednej strony musiała się zmierzyć z problemem rozłąki z najbliższymi powołanymi do wojska, z drugiej pozostali w miejscu zamieszkania członkowie rodzin musieli zmagać się z życiem codziennym poddanym we wszystkich aspektach szeroko rozumianym celom wojennym. Klęska militarna Niemiec, nasilający się ferment polityczny oraz budzące się wśród części społeczeństwa zamieszkującego Górny Śląsk nadzieje na powstanie państwa polskiego były problemem, z którym musiał się zmierzyć każdy mieszkaniec ziemi górnośląskiej.
Wystawa zorganizowana została ze zbiorów muzealnych oraz wypożyczeń od osób prywatnych. Można będzie ja oglądać do 5 stycznia 2019 r.


13.11.2018-31.12.2018 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
07-11-2018 PAMIĘĆ I WALKA O NIEPODLEGŁĄ
Wystawa z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Zanim doszło do wybuchu I wojny światowej, podtrzymywaniu nadziei na odzyskanie niepodległości służyła pamięć o Tadeuszu Kościuszce, jako naczelniku Insurekcji czy księciu Józefie Poniatowskim. Na wystawie pokazane zostaną pamiątki związane z tymi wielkimi Polakami (popiersia, medale, odznaki, biżuteria patriotyczna). Podtrzymywaniu ducha patriotycznego służyła również pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości, takich jak Konstytucja 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 500-rocznica bitwy pod Grunwaldem i towarzyszące jej odsłonięcie pomnika w Krakowie. A potem I wojna światowa i legiony. Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, związane z tymi wydarzeniami: medale, odznaki, litografie, w tym teka Artura Grottgera, a także pocztówki z motywami patriotycznymi, odgrywającymi w tamtym czasie bardzo istotną rolę.
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6
07.11.2018-13.01.2019 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
16-10-2018 Śladami Leona Wyczółkowskiego
Wystawa posterowa o charakterze edukacyjnym, prezentuje artystyczną wędrówkę malarza po miejscach, w których przebywał i tworzył oraz w których kształtował się jego indywidualny styl. Motywem przewodnim wystawy jest linia czasu, która prowadzi odbiorcę przedstawiając najciekawsze prace artysty z poszczególnych okresów twórczych.
Na wystawie prezentowany jest też obraz Leona Wyczółkowskiego „Portret Celiny Włodzimirskiej” z 1898 r. z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Zapoznamy Państwa z tajemnicą, jaką skrywało to dzieło do momentu odkrycia przez pracowników muzeum.
16.10.2018-30.11.2018 Ikona informacji
25-09-2018 10 lat, minęło jak jeden dzień
Udostępniona wystawa prezentuje dziesięcioletni dorobek muzealnej Galerii Café Silesia w Zabrzu. Można zobaczyć na niej plakaty i materiały promocyjne autorstwa znakomitych śląskich grafików towarzyszące naszym ekspozycjom muzealnym w latach 2008-2018. Wystawa, to również kartka z kalendarza, przypominająca o sławnych w mieście, regionie i na świecie artystach, którzy gościli w naszej galerii.
25.09.2018-28.10.2018 Dorota Kuder Ikona informacji
27-07-2018 Malarstwo Juliusza Marcisza
My, wkorzenieni w śląską ziemię, przysięgamy. Powstania śląskie w malarstwie naiwnym regionu

Wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej
W latach 70. minionego wieku malowaną kronikę powstań śląskich, autentyczną i rzetelną, bo opartą na własnych przeżyciach tworzył Juliusz Marcisz (1898–1978), nestor malarzy naiwnych regionu
27.07.2018-25.10.2018 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
13-06-2018 Zabrzanie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej
14 czerwca w Rosji rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Dzień wcześniej, 13 czerwca o 17.30 Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wernisaż wystawy dedykowanej zabrzanom, którzy uczestniczyli w najważniejszej imprezie futbolowej na świecie. A jest się czym chwalić.
W Zabrzu urodził się Fritz Laband, który w 1954 roku został mistrzem świata z reprezentacją Niemiec. W 1974 roku w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach, a osiem lat później po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz. Medale, dresy, buty, proporczyki, koszulki… To wszystko będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej kilkunastu piłkarzom urodzonym w Zabrzu lub związanych z Górnikiem.
13.06.2018-15.08.2018 Dariusz Czernik tel. 32 271 56 89 Ikona informacji
19-05-2018 Górnoślązaków tęsknota za morzem
Wystawa ukazująca związki Górnego Śląska i jego mieszkańców z morzem w XX i u progu XXI wieku. Zaprezentuje działalność Ligi Morskiej na terenie województwa śląskiego od 1926 roku poprzez zmiany ustrojowe po II wojnie światowej. Część ekspozycji poświęcona będzie rzece Odrze, jako arterii wodnej wiodącej z Górnego Śląska nad morze, wpisując się w ten sposób w obchody roku Odry, które przypadają na 2018 rok.
19.05.2018-30.08.2018 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
06-03-2018 Sportowy Lwów.Z Kresów do Zabrza
6 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6, zapraszamy na wernisaż wystawy.
Sportowcy związani z przedwojennym Lwowem mieli ogromny wpływ na rozwój polskiego sportu. Tam powstawały pierwsze kluby, tam rodziły się pierwsze gwiazdy. W okresie powojennym wielu działaczy, trenerów i sportowców przyjechało na Śląsk, między innymi do Zabrza, gdzie mieli znaczący wpływ na rozwój klubów. Między innymi pochodzący ze Lwowa Michał Matyas w roli trenera prowadził Górnik Zabrze przeciwko Romie i Manchesterowi City w finale PZP. Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez klub Pogoń Lwów, która pokazuje sportowych bohaterów przedwojennego Lwowa, wzbogaconą o ukazanie wkładu, jaki Kresowianie mieli w rozwój zabrzańskiego sportu. Wystawa przedstawiać będzie Kresowiaków, którzy po II wojnie światowej przybyli do Zabrza i w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju sportu oraz szeroko pojętej kultury fizycznej w tym mieście. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, zabrzańskie kluby oraz sportowcy odnosiły wielkie sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych m.in: w boksie, koszykówce czy piłce nożnej.
Arkadiusz Stefańczyk Ikona informacji
27-02-2018 Manchester United – Górnik Zabrze. 50 lat mięło
50 lat po meczach Górnika z Manchesterem. Na przełomie lutego i marca 1968 roku nie tylko piłkarska Polska wstrzymała oddech. Górnik Zabrze rozegrał wówczas dwa ćwierćfinałowe mecze w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych z Manchesterem United. Stawką był awans do grona czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu. W Manchesterze zabrzanie ulegli rywalowi 0:2, a drugiego gola stracili w ostatniej minucie meczu. Bohaterem dnia był Hubert Kostka, któremu piłkarze United utworzyli szpaler, kiedy schodził z murawy. Mecz był rozegrany 28 lutego, w dniu 21 urodzin Włodzimierza Lubańskiego. W rewanżu rozegranym na Stadionie Śląskim dopingowany przez 100.000 kibiców Górnik wygrał, ale tylko 1:0. Bramkę strzelił Włodzimierz Lubański. Na pocieszenie pozostał fakt, że mistrz Polski był jedynym klubem w Europie, który zdołał pokonać wielki Manchester, mający w składzie takie gwiazdy jak Charlton, Law czy Best. W półfinale Manchester wyeliminował Real Madryt, a w finale rozbił Benficę Lizbona 4:1. Zapraszamy na wystawę związaną z tą historyczną rywalizacją, dzięki której o klubie z Zabrza głośno było w futbolowym świecie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 lutego 2018 roku, o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3
27.02.2018-31.03.2018 Dariusz Czernik tel. 32 271-56-89 Ikona informacji
15-02-2018 Rejestry pamięci - Katarzyna Pyka, Hanna Grzonka-Karwacka
Autorki interesuje przede wszystkim ślad pamięciowy - engram, który pomimo tego że niejednokrotnie powstał w dzieciństwie, nie przeminął, nie uległ degradacji i nie poddał się zniekształceniom. Mapowanie Katarzyny Pyki to cykl prac zrealizowanych w szkle opowiadający o śladach, miejscach i wydarzeniach bliskich autorce. Inspiracja badaniami, mapami czy dokumentowaniem wydarzeń, utrwalona została w niewielkich rozmiarów obiektach szklanych. Jest to rodzaj pamięci i zapisywania tego co istotne, a zarazem jest to rodzaj próby zrozumienia, tego co nam zostało przeznaczone.

Cykl prac Hanny Grzonki- Karwackiej zatytułowany ”Animalia” odwołuje się do pamięci autobiograficznej, a jej ślady to obrazy osobistej relacji ze zwierzętami, z przeszłością.

***

Katarzyna Pyka ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizując dyplom z grafiki artystycznej. W roku 2002 r ukończyła również studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu realizując pracę dyplomową z zakresu witrażu. Od tego czasu pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta, w Zakładzie Rysunku Instytutu Sztuki, gdzie prowadzi pracownię rysunku i witrażu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz szkłem. Swoje prace prezentowała na dwudziestu indywidualnych wystawach oraz na około stu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Hanna Grzonka-Karwacka w 1999r. ukończyła studia na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2005 roku zatrudniona w Instytucie Sztuki, obecnie na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi pracownię rysunku. W swojej pracy twórczej zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz animacją. Swoje prace prezentowała na trzynastu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych w kraju i zagranicą.
15.02.2018-8.04.2018 tel. 32 777 05 01 Ikona informacji
01-01-2017 CYTRA - zapomniany instrument z kolekcji Ali i Jerzego Foremny
„Cytra jest instrumentem marzenia, na którym powinno się grać o zmroku, w ścisłym gronie przyjaciół” - Franciszek Liszt.

Wystawa jest trzecią, a zarazem ostatnią z prezentujących w roku 2017, przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów. Pokazuje dorobek Ali i Jerzego Foremny, na co dzień kardiologów, absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej, których jedną z pasji kolekcjonerskich jest zbieranie cytr. Ala Foremny z Zabrzem związała się w trakcie studiów, jej mąż Jerzy jest zabrzaninem od urodzenia. Kolekcja ich liczy ponad 150 pozycji, tworzą ją głównie cytry akordowe i koncertowe, skromnym uzupełnieniem kolekcji są instrumenty strunowe szarpane nabyte w trakcie zagranicznych podróży (np. madagaskarska valiha). 
12.12.2017-11.02.2018 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
14-11-2017 Paweł Szeibel. Mirador
MIRADOR po hiszpańsku oznacza punkt widokowy. Przygotowywana prezentacja jest podsumowaniem rezydencji w Hiszpanii.

Paweł Szeibel tworzy obrazy, warsztaty, akcje społeczne oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach dużą rolę odgrywa eksperyment, a także otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress.

Urodzony w Zabrzu, tu ukończył Liceum Plastyczne. W latach 2006–2007 studiował na Universidad de Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Dyplom obronił z wyróżnieniem w 2008 roku na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
14.11.2017-21.01.2018 dr Paweł Szeibel Ikona informacji
07-01-2017 Strażnik pamięci. Kazimierz Szołtysek 50-lecie pracy twórczej
Twórczość Kazimierza Szołtyska, uznana w regionie, zwłaszcza w nurcie „kultury kultywującej swoją lokalność” (okr. M. Meschnik), uwikłana jest w przeszłość, w pamięć, w czas; nasycona ładunkiem pierwiastka osobistego, autobiograficznego. Jest to sztuka o świecie sobie najbliższym, o mieście, które jest jego „miejscem na ziemi”, a zarazem o tym, co tworzy odrębność „śląskości” (w sferze wartości). Śląsk i „śląskość” to dom Szołtyska, jego miłość i tożsamość, nieutracona nigdy (żywa i realna) więź z miejscem, krajobrazem, obyczajem. W swojej sztuce zapewne mitologizuje rodzinne Kończyce, najbliższą sercu ojczyznę, jednak ta najmniejsza dzielnica Zabrza po dziś dzień „ma swój specyficzny klimat; w jakimś sensie zdołała zachować jeszcze tę niezwykłą atmosferę dawnej wspólnoty i tożsamości ludzi tutaj mieszkających” (M. Oslislo).
07.11.2017-11.02.2018 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
24-10-2017 Tyty i zeszyty. Szkolne pamiątki i dokumenty z kolekcji Piotra Szafarza
Wystawa jest drugą z cyklu, prezentującą w roku 2017, przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów. Pokazuje dorobek Piotra Szafarza, który wykonywany zawód nauczyciela połączył z pasją kolekcjonerską. Gromadzenie pamiątek i dokumentów związanych ze szkolnictwem, w szerokim zakresie geograficzno-chronologicznym zapoczątkowane zostało przez tego zabrzańskiego kolekcjonera około 15 lat temu. Impulsem do zajęcia się tym tematem były przypadające w 2005 roku obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu, w ramach których zorganizował okolicznościową wystawę oraz był współautorem wydanej z tej okazji monografii szkoły.
24.10.2017=03.12.2017 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
16-09-2017 Zabrzańska siódemka. Historia miejscowych stacji i przystanków kolejowych
Wystawa historyczna oparta o zachowaną dokumentację archiwalną, materiał ilustracyjny, artefakty zachowane na terenie miasta, zabytki związane z kolejnictwem (zbiory muzealne oraz osób prywatnych).

Wystawa ma ukazać, zapoczątkowane uruchomieniem w 1845 roku linii Kolei Górnośląskiej przez Gliwice i Zabrze do Świętochłowic, dzieje transportu kolejowego w Zabrzu. Wydarzenie to w przeciągu minionych ponad 170 lat wywarło duży wpływ na życie gospodarcze i społeczne Zabrza. W szczytowym okresie rozwoju kolei na Górnym Śląsku istniało na obecnym terenie Zabrza aż siedem stacji osobowych kolei normalnotorowej, do tego dochodziły liczne linie kolei wąskotorowych obsługujące głównie transport materiałów i wyrobów pochodzących z miejscowych zakładów przemysłowych.
16.09.2017-22.10.2017 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
08-09-2017 Generał Charles de Gaulle na Śląsku. W 50. rocznicę historycznej wizyty
We wrześniu tego roku minie równo 50 lat od historycznej wizyty w Polsce prezydenta Republiki Francuskiej, Generała Charlesa de Gaulle’a. Jego wizyta miała wówczas, ale też wciąż ma w historiografii i pamięci świadków, ogromne znaczenie. Do komunistycznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjechał wówczas nie tylko przedstawiciel demokratycznych państw zachodnich, ale przede wszystkim mąż stanu, o renomie świetnego polityka, wybitnego żołnierza i dowódcy. A jednym z miast, które odwiedził, było właśnie robotnicze Zabrze.
08.09.2017-29.10.2017 mgr Damian Halmer Ikona informacji
20-06-2017 Sportowi Mistrzowie Zabrza
Ponad rok temu w Muzeum Miejskim w Zabrzu powstał Dział Sportu, którego docelową siedzibą ma być Arena Zabrze przy ul. Roosevelta. W tym czasie placówka wzbogaciła się o wiele cennych
eksponatów, często należących do wybitnych sportowców związanych z Zabrzem. Koszulki, ale też buty doskonałych piłkarzy, w których grali w pamiętnych meczach Górnika i reprezentacji Polski. Rękawice bokserskie, mistrzowskie pasy, puchary i medale wywalczone w krajowych i
międzynarodowych zawodach, sztandary i unikatowe, często nieznane szerszej widowni zdjęcia z prywatnych archiwów – to część naszych zbiorów, które chcemy pokazać zwiedzającym. Oprócz tego bilety, plakaty i programy meczowe. Najstarsze pamiątki pamiętają czasy przedwojenne i okres rodzenia się sportu w Zabrzu po II wojnie światowej. Prezentowane będą też eksponaty z ostatnich lat, świadczące o tym, że zabrzański sport to nie tylko historia.

29.06.2017-13.08.2017 mgr Dariusz Czernik Ikona informacji
19-05-2017 Max Steckel 1870-1947. Fotograf i wydawca
Max Steckel po kilkuletniej nauce zawodu i kilkuletniej praktyce w kilku miastach ówczesnych Niemiec,
w 1891 r. przyjechał do Królewskiej Huty. Tam w 1892 r. otworzył wraz ze starszym bratem Richardem swoje pierwsze atelier. Rok później bracia polecali się jako wykonawcy portretów, fotografowie dzieci, grup, architektury, maszyn, tematów przemysłowych, wnętrz. Ich współpraca trwała najprawdopodobniej do 1903 r. M. Steckel często sam konstruował swoje aparaty fotograficzne, ich obiektywy oraz lampy błyskowe. Opracował metodę usuwania dymu powstającego w czasie spalania magnezji, którą opatentował.
Wspomniane w reklamie fotografowanie maszyn i przemysłu stało się jedną z dwu specjalności M. Steckla. Drugą było fotografowanie dzikich zwierząt. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie doceniono, wymieniając go jako jednego z pionierów takiej fotografii, w zamieszczonym w leksykonie Meyera haśle „Tierphotographie”. Zwierzęta fotografował w lasach Górnego Śląska, Tatrach, Prusach Wschodnich, Bułgarii, na Mierzei Kurońskiej. 283 jego fotografie zamieszczono w dziele „Lebensbilder aus der Tierwelt” wydanym na początku XX w.
Najbardziej znane prace M. Steckla pokazują górnośląski przemysł, przede wszystkim górnictwo. W 1898 r. wydał album „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” z pracami nagrodzonymi na wystawie w Magdeburgu. Łącznie jego zdjęcia nagradzano 26 razy na wystawach w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji.
W 1912 r. M. Steckel przeprowadził się do Katowic i w l. 1914–1922 był kronikarzem najważniejszych wydarzeń tamtych lat: wymarszu Reichswehry na front w 1914 r., wizyt przywódców państw sojuszniczych w Pszczynie, opuszczenia Górnego Śląska przez wojska niemieckie i przybycia nań wojsk francuskich w 1920 r. Po podziale Górnego Śląska utrwalił na kliszach objęcie jego części przez Polskę i pogrzeb pierwszego wojewody śląskiego J. Rymera. W 1928 r. ukazało się jego najbardziej znane dzieło „Czarne Djamenty” („Schwarze Diamanten”). Również w Katowicach ukazał się album „Śląskie Kopalnie i Cynkownie, Spółka Akcyjna”, fotografował tam także biedaszyby. Wiele jego zdjęć reprodukowano
w książkach innych autorów, poświęconych górnictwu i hutnictwu.
W l. 1932–1933 Steckel przeprowadził się do Zabrza, ostatnimi miejscami jego zamieszkania były Gliwice
i Łosiów. Najważniejszym jego dziełem powstałym w Zabrzu był film „Schwarze Diamanten”, zawierający fotografie z l. 1894–1936 ...
Piotr Hnatyszyn, Muzeum Miejskie w Zabrzu
20.05.2017 - 3.09.2017 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
02-03-2017 HISTORIA BIBLII

Wystawa czynna: 30.03.2017 - 28.04.2017.

Na wystawie zaprezentowana zostanie historia powstania Pisma Świętego. Trzy i pół tysiąca lat zwięźle opowiedziane i przedstawione na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Znalezione w glinianych dzbanach nad Morzem Martwym manuskrypty wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku n.e. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. Zwiedzający wystawę będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych domach.


30.03.2017-28.04.2017 Ikona informacji
02-03-2017 DZBANKI FIRMY BAUSCHER Z KOLEKCJI BEATY I WITOLDA GOCZOŁÓW

Wystawa jest pierwszą z cyklu prezentującego przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów „Kolekcjonerzy to szczęśliwi ludzie”.

Małżeństwo Beata i Witold Goczołowie z Zabrzem związani są od urodzenia. Z zawodu architekci, od 2000 roku właściciele pracowni projektowej Goczołowie Architekci - Studio Autorskie. Autorzy i współautorzy licznych zrealizowanych obiektów architektonicznych z zakresu budownictwa mieszkaniowego, usługowego, sakralnego i muzealnego. Laureaci wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Ich wspólną, od ponad 20 lat, pasją stało się kolekcjonowanie jednego rodzaju dzbanków pochodzących z fabryki porcelany Bauscher. Tym co zainspirowało Państwa Goczołów, aby zająć się kolekcjonowaniem tego typu przedmiotów to znakomite wzornictwo przemysłowe lat 20. i 30. XX wieku zastosowane w tych porcelanowych, otulonych filcem i zamkniętych w metalowej osłonie dzbankach do herbaty i kawy. Połączenie bieli z chromem, minimalistyczna kompozycja, funkcjonalność poprzez zastosowanie wewnętrznej izolacji to cechy, które dla Beaty i Witolda Goczołów, osób wyczulonych na formę i detal mają podstawowe znaczenie.
24.03. 2017 godzina 17.00 – wernisaż wystawy
24.03.2017-20.05.2017 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
02-03-2017 NIKIFOR
Wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu - 16.03.2017 - 29.04.2017, Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia.
Nikifor, a właściwie Epifan Drowniak (1895–1968) cieszy się dziś sławą jednego z największych malarzy naiwnych świata; był kimś niezwykłym, niepowtarzalnym, fascynującym. Jego los jest żywą ilustracją zwycięstwa sztuki nad ograniczeniami i przeciwnościami życia. Był obdarzony prawdziwym talentem i miał głębokie poczucie wewnętrznej wolności; „wolności, która przerodziła się w akt twórczy najwyższej próby. Wolności, która nie krzywdzi. Wolności od świata” (Krzysztof Krauze, twórca filmu „Mój Nikifor”); Był genialnym outsiderem…

Wernisaż 15.03.2017 godz. 18.00.
15.03.2017-3.05.2017 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
13-02-2017 "Pewniak" w każdy czwartek. 60-lecie Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej"
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę dokumentującą dorobek lokalnej gazety, tak chętnie kupowanej przez mieszkańców Zabrza i Rudy Śl. Na wystawie można będzie obejrzeć archiwalne wydania tygodnika, pamiątki związane z jego działalnością, wiele niepublikowanych dokumentów. Można będzie również poznać proces przygotowywania gazety do druku oraz wiele ciekawostek, związanych z redagowaniem pisma. Na wiernych czytelników czekają również upominki-niespodzianki.
16.02.2017-02.03.2017 Arkadiusz Stefańczyk Ikona informacji
30-01-2017 Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924
Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu będzie prezentacją zjawiska pieniądza zastępczego, jaki wprowadzano na Górnym Śląsku w burzliwym okresie I wojny światowej, plebiscytu i powojennego kryzysu finansowego.

Poszukiwane przez kolekcjonerów i podziwiane za swoją szatę graficzną banknoty zastępcze górnośląskich miast z okresu plebiscytu stanowią niezwykłe źródło historyczne. Zanim jednak pojawiły się w swej najbardziej znanej formie, były często po prostu bonami drukowanymi przez gminy, w których z powodu trwającej wojny chwilowo zabrakło pieniędzy tradycyjnych. Stąd właśnie ich nazwa - "Notgeld" czyli "pieniądz w razie potrzeby". Przedłużająca się wojna i początki kryzysu sprawiły jednak, że coraz częściej tego typu produkty zastępowały pieniądz tradycyjny. Powojenny kryzys, szalejąca inflacja i plebiscyt sprawiły, że w niektórych miejscowościach pieniądze tymczasowe po prostu wyparły pieniądz tradycyjny. Sytuację tą udało się opanować dopiero około 1924 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pieniędzy zastępczych z terenu całego niemal Górnego Śląska. Będzie można zobaczyć zarówno numizmaty w formie żetonów i monet, jak i różnego rodzaju bony i banknoty. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono banknotom z okresu plebiscytu, które wielokrotnie wykorzystywane były w propagandzie.
Zachowały się także "notgeldy" zawierające lokalne legendy, wizerunki ważnych postaci z regionu, zabytków czy też ... reklamy. Mnogość ich form, formatów i treści sprawia, że ciągle cieszą się one zainteresowaniem historyków i przede wszystkim kolekcjonerów.

07.02.2017-26.03.2017 mgr Damian Halmer Ikona informacji
07-12-2016 Bliżej sakrum, bliżej człowieka
Wystawa prezentuje zabytki rzeźby i malarstwa sakralnego, jakie znalazły się w zbiorach zabrzańskiego Muzeum (wcześniej SHM Hindenburg). Pośród nielicznych obiektów dawnej sztuki snycerskiej, takich jak np. rzeźby z Grupy Ukrzyżowania – „Maria” i „Św.Jan” czy „Św. Małgorzata”, pochodzących z prowincjonalnych warsztatów, zwraca uwagę – klasą wykonania i walorem precyzyjnej snycerki – figura św. Jana Nepomucena. Autor rzeźby – Jan Solski (zw. też Jan Mass) to wybitny rzeźbiarz 1.połowy XVIII w., działający w Bytomiu, ale i w Małopolsce. Ciekawym obiektem dawnego malarstwa sakralnego (sztuki cechowej) jest „Biczowanie Chrystusa”
z XVII w. ( zapewne fragment Drogi Krzyżowej ), a także „Koronacja Matki Boskiej” z ok.1800 roku. Na wystawie znajdą się też fragmenty wyposażenia drewnianego kościółka św.Andrzeja (drzwi, skarbona) i jego makieta z lat międzywojennych,
a także odlewy Królewskiej Pruskiej Odlewni w Gliwicach („Ostatnia Wieczerza” L.Poscha oraz „Złożenie do grobu” )witraże, krucyfiksy i In.


7.12.2016-29.01.2017 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
01-12-2016 Szopki krakowskie z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Tradycja tworzenia szopek krakowskich narodziła się w Krakowie w XIX wieku. Zwyczaj przedstawiania narodzin Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego. Pierwszym, który przedstawił misterium narodzin Syna Bożego w formie żywego teatru był Święty Franciszek z Asyżu. Do Krakowa zwyczaj ten dotarł za sprawą zakonu franciszkanów w XIII wieku. Z czasem widowiska teatralne stały się widowiskami kukiełkowymi, wystawianymi przez żaków, a z biegiem czasu ukształtował się kanon szopki krakowskiej jako konstrukcji symetrycznej, wielowieżowej i wielopiętrowej z centralnie umiejscowioną wnęką na kukiełki

Ekspozycję wzbogacą zbiory Muzeum Miejskiego w Zabrzu opisujące tradycje i zwyczaje świątecznego stołu.
1.12.2016-29.01.2016 Dorota Kuder Ikona informacji
24-11-2016 60-lecie Grupy 18 - Obsydian
Wystawa z okazji 60-LECIA GRUPY 18 - OBSYDIAN „CZŁOWIEK, PRZESTRZEŃ, CZAS”, współorganizowana wraz z Centrum Edukacji Twórczej, działającym przy Ogniskiu Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu. Wernisaż zaplanowano na 24 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia.
24.11.2016-29.11.2016 mgr Iwa Kruczkowska-Król Ikona informacji
14-10-2016 Bieguny - na początku był rysunek
„Bieguny – na początku był rysunek” to wspólny projekt zrealizowany przez artystów tworzących Zakład Rysunku w Instytucie Sztuki w Cieszy­nie. Zarówno dla jego uczest­ników, jak i dla zaproszonych gości, stał się „poligonem” na polu doświadczeń idei i praktyki artystycznej związanej z rysunkiem, grafiką, fotografią jak i witrażem. Idea Biegunów, jako mój au­torski projekt, zaistniała po raz pierwszy w 2009 roku, towarzy­sząc festiwalowi Ars-Grafia. (...) Współpracując z parą artystów wypracowywaliśmy wtedy wspólną „biegunowość” deklaracji i postaw. Ujawniała się ona w każdej kolejnej wystawie jako zapis dialogu osobowości i jego reprezentacja; ukazywała tym samym reagujące ze sobą treści. (...) Najnowsza jego odsło­na jest świadomą jego kontynuacją, w zwielokrotnionej ilością uczestników formie. To seria sześciu zrealizowanych lub bę­dących w realizacji wystaw, budowanych przez jej uczestni­ków na zasadzie partnerstwa a nie konfrontacji, na szukaniu wspólnej, biegunowej strategii, której dojrzałym owocem jest jej prezentacja.

Krzysztof Kula, kurator wystaw
14.10.2016-20.11.2016 prof. Krzysztof Kula Ikona informacji
01-01-2016 Ażeby zapewnić zdrowie duchowi... Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w zbiorach Muzeum Miejskiego
Zapraszamy do siedziby naszego muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 na nową wystawę, która została zrealizowana w ramach cyklicznych prezentacji kolekcji tematycznych w zasobach Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej powstanie jest także związane z przygotowaniami do stworzenia Muzeum Zabrzańskiego Sportu, w którym prezentowane będą dzieje ruchu sportowego i klubów sportowych w Zabrzu od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.
Ekspozycja ta to zaledwie wycinek z przebogatej historii założonego we Lwowie w 1867 roku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Prezentowane są tu eksponaty w postaci fotografii, pamiątek zjazdowych czy różnego rodzaju odznak i medali pamiątkowych ukazujących, jak ciekawym zjawiskiem społecznym i politycznym była działalność - skupionych w gniazdach sportowców. Na wystawie przedstawione zostaną takie zagadnienia jak powstanie i rozwój pierwszych gniazd, rozwój idei sportu sokolego na Górnym Śląsku i udział sportowców zrzeszonych w Towarzystwie, w życiu społecznym, politycznym narodowym tego regionu. Wiele miejsca oczywiście poświęcono wątkom zabrzańskim, przedstawiając wszystkie działające na obszarze obecnego miasta gniazda.



16.09.2016-16.11.2016 mgr Damian Halmer Ikona informacji
31-01-2016 Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony
Muzeum Miejskiego w Zabrzu zaprasza na wystawę malarstwa włoskiego artysty Gianni Turella pt. „Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony”.
Autor prac jest artystą o wyrazistej twórczej osobowości; czysty mocny kolor i śmiały spontaniczny gest wyznaczają dynamikę i ekspresję jego obrazów.
Jego prace głoszą afirmację i pochwałę życia – w różnych jego przejawach: od drobnych przyjemności po wysublimowaną radość i szczęście tworzenia
i przeżywania sztuki.

Zapraszamy do naszej galerii , by stanąć przed obrazami artysty i poddać się ich magii.
Do zwiedzania wystawy serdecznie zapraszamy
od 4 września do 3 października 2016 r.
Godziny otwarcia:
Galerii Café Silesia
ul. 3 Maja 6
41-800 Zabrze

Facebook: Muzeum Miejskie w Zabrzu/Galeria Sztuki Café Silesia
www.muzeum-miejskie-zabrze.pl
4.09.2016-3.10.2016 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
09-06-2016 W stronę Schulza
Wystawa „W STRONĘ SCHULZA”, poświęcona jest twórczości Brunona Schulza oraz artystów dla których dzieło tego wybitnego pisarza, malarza, rysownika i grafika było inspiracją. Celem ekspozycji będzie wprowadzenie uczestników w świat fantazji tego wybitnego artysty, a także peregrynacja do świata sztuki, w której udział biorą najwybitniejsi polscy artyści. Autorzy wystawy z Fundacji Republika Marzeń starają się przedstawić tu fenomen jednego z najwybitniejszych i najciekawszych artystów XX wieku. Ekspozycja pokazywana była już z powodzeniem w wielu prestiżowych galeriach i muzeach w Polsce, m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie i Gdańsku, a także za granicą. Wystawa otwierała też Rok Polski w Tel Awiwie.
9.06.2016-24.08.2016 Ikona informacji
02-06-2016 Zabrze na mapach z kolekcji Muzeum Miejskiego
Na wystawie prezentowane są plany miasta oraz różnorodne mapy, w tym fizyczne, gospodarcze i polityczne, na których znajduje się Zabrze od XVIII do połowy XX wieku. Zapraszamy do siedziby muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3
Wystawę będzie można zwiedzać do końca wakacji.
2.06.2016-27.08.2016 mgr Piotr Hanatyszyn Ikona informacji
01-01-2016 WIDEOFRESKI Lecha Majewskiego
W Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia prezentowana będzie wystawa „WIDEOFRESKI LECHA MAJEWSKIEGO”. Sztuka, dzieło Lecha Majewskiego jest świadectwem imponującej rozległości zainteresowań artystycznych; jest twórcą wszechstronnym, wypowiadającym się za pomocą rozmaitych mediów.Malarz, reżyser filmowy o światowej renomie (należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej), reżyser teatralny i operowy, autor sztuki wideo, a także poeta, prozaik, eseista, kompozytor. Swobodnie przekracza granice między filmem, malarstwem (nazywany jest „malarzem ekranu”) i wideoartem. Czerpie inspiracje ze sztuki dawnych mistrzów, jednocześnie wciąż poszukując nowych, awangardowych środków wyrazu.
7.04.2016 - mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
16-01-2016 Siła zabrzańskiej reklamy
Pierwsze zainteresowania Muzeum Miejskiego w Zabrzu związane z gromadzeniem różnego rodzaju przedmiotów, dotyczących szeroko pojętej reklamy zabrzańskich zakładów produkcyjnych, handlowych i usługowych wiążą się z początkiem lat 90. minionego stulecia. Wówczas to przygotowana została wystawa („Sztuka i perswazja w dawnej reklamie”, 1994 r.) która swym zasięgiem znacznie wychodziła poza realia zabrzańskie. Wystawa ta stała się niejako impulsem do naukowego myślenia o potrzebie dokumentowania i opracowywania poszczególnych grup przedmiotów materialnych, świadczących o stanie zabrzańskiej branży handlowej i usługowej na przestrzeni dziejów.

Największą liczbę zgromadzonych do tej pory przedmiotów stanowią te pochodzące z okresu od lat 90. XIX wieku, do lat 40. wieku XX. Mniej licznie reprezentowany w zbiorach jest okres po roku 1945.

Aktualnie muzeum stara się prowadzić politykę równomiernego pozyskiwania zbiorów, zarówno niezbyt często pojawiających się na rynku przedmiotów powstałych w okresie do mniej więcej lat 70. XX wieku, jak i wartościowych przykładów związanych z zabrzańską reklamą powstałą po okresie transformacji gospodarczej w Polsce (lata 90. XX w.).

Najwięcej tego typu przedmiotów pozyskanych zostało do Działu Kultury. W chwili obecnej kolekcja liczy 248 pozycji.
Wystawa prezentowana jest w siedzibie muzeum przy ul. Powstań Śląskich 3
16.04.2016 - mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
05-02-2016 Artystyczny pejzaż miasta I
„Artystyczny pejzaż miasta I” - wystawa prac nauczycieli przedmiotów artystycznych zabrzańskich szkół plastycznych
Wystawa jest jednym z elementów obchodów Jubileuszu 20-lecia zabrzańskich szkół plastycznych – Liceum Sztuk Plastycznych, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, Liceum Profilowane, Liceum Plastyczne Przez okres 20 lat pracowało tu 50 artystów z czego 45 przyjęło zaproszenie do udziału w wystawie. Wielu spośród nich to znane postaci w świecie artystycznym, profesorowie i wykładowcy uczelni artystycznych. Uczestnicy wystawy są reprezentantami różnych dziedzin sztuki, bo też w różnych specjalnościach szkoły te kształcą. A zatem znaleźć tu będzie można: projekty architektoniczne, grafikę, fotografię, malarstwo, rysunek, rzeźbę, instalacje, niezwykłe bogactwo technik, idei, warsztatu.
mgr Lech Poeche Ikona informacji
01-01-2016 Miejsca, cienie, znaki – topografia pamięci. Śląskie malarstwo naiwne
Wystawa prezentuje sztukę kilku wybitnych śląskich malarzy nurtu nieelitarnego: „mistrzów małych ojczyzn” – Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla i Waldemara Pieczki, a także słynnego wizjonera Erwina Sówki. Twórczość jest tu ekspresją, emanacją osobowości, stąd jej indywidualny wyraz i niepowtarzalność. Jest to malarstwo o świecie sobie najbliższym, o krajobrazach, w które wpisały się historie osobiste autorów i historia lokalnej społeczności. O tym, co tworzy odrębność śląskiej ziemi, o jej przeszłości, ludziach, obyczajach; przegląda się tu cała specyfika kulturowa regionu.
Dziś te obrazy przywodzą nostalgię; kierują myśl ku „śląskiej dawności”, czasowi niemożliwemu do odzyskania. Paweł Wróbel z Szopienic – autor setek obrazów (tworzących barwny, rozgadany fresk z życia śląskiej, przykopalnianej osady), staje się kronikarzem odchodzącego świata tradycyjnej kultury górniczej. Ewald Gawlik – mieszkaniec Giszowca, podejmuje wielką, rozpisaną na dziesiątki płócien malarską narrację o tym „skansenie kultury szczęśliwej”. Czyni to z autentycznym poczuciem misji, czuje się depozytariuszem lokalnej pamięci, utrwalającym ginący świat jakby w imieniu zbiorowości.
Obrazy Erwina Sówki, najwybitniejszego ze śląskich naiwistów, o przebogatej fantastycznej wizji i wielkiej plastycznej urodzie, nasycone niejasną symboliką, zdają się powstawać dzięki jakimś tajemniczym doznaniom duchowym.
styczeń - marzec mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
16-10-2015 Historia medycyny w kilku odsłonach
W muzealnej Galerii Café Silesia zaprezentowane zostaną m.in.: książki medyczne z ubiegłych wieków, XVIII- i XIX-wieczne instrumenty medyczne, XVII–XIX-wieczne karty zielników a także zabrzańskie szpitale w ikonografii (zdjęcia, plany, rysunki budynków medycznych, dokumenty). Będzie można również obejrzeć salę operacyjną, z czasów pierwszych przeszczepów, przeprowadzanych przez prof. Zbigniewa Religę. Osiągnięciom lekarzy, związanych z Zabrzem oraz z polską medycyną poświęcona będzie również dalsza część wystawy. Autorem jednego z takich sukcesów, jest prof. Janusz Skalski, wybitny polski kardiochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którego książkę „Mam odwagę mówić o cudzie” można będzie nabyć w czasie trwania wystawy. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się ze starodrukami z kolekcji profesora. Zaprezentowanych zostanie także wiele wizerunków wybitnych śląskich lekarzy. Na wystawie znajdą się również eksponaty pochodzące ze zbiorów lekarzy pasjonujących się historią medycyny. Część z nich związana jest ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Wśród nich nie zabraknie dokumentów, książek, publikacji oraz instrumentów medycznych, pochodzących z prywatnej, bogatej kolekcji dr. Daniela Sabata z ŚUM.
26.10.2015 - 3.01.2016 mgr Elżbieta Dębowska Ikona informacji
24-09-2015 Roman Nowotarski. Malarstwo
Wystawa ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu przedstawiająca twórczość artysty od lat związanego z Zabrzem, wieloletniego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach.
W 1960 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, artysta począwszy od lat 50-tych związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Najpierw w charakterze wykładowcy w pracowni rysunku, potem jako jej profesor prowadzący zajęcia z rysunku i malarstwa na Wydziale Grafiki w Katowicach, a ostatecznie założyciel i wybitny pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1964–1968 r. członek grupy ARKAT (Artyści katowiccy).
29.09.2015-10.01.2016 mgr Iwona Wróblewska Ikona informacji
05-05-2015 Janusz Kapusta, K-dron. Między sztuką a nauką.
Janusz Kapusta urodził się w Zalesiu w 1951 roku.
Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w 1977 r.) wstąpił na Wydział Filozofii Akademii
Teologii Katolickiej w Warszawie.
Jego twórczość obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo.
W 1981 roku Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się m. in. w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „Graphis”, „Print”, „Nature”.
Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum
of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi.

K-dron to bryła geometryczna o kształcie skomplikowanym na pozór. Kiedy wniknie się jednak w genezę jej powstania, podążając za odkrywcą k-dronu – Januszem Kapustą jej forma staje się oczywista i przyjazna.

16.05.2015-21.09.2015 mgr Elżbieta Dębowska Ikona informacji
05-05-2015 Była taka drużyna… 3 drużyna harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Zabrzu 1945-1950

Ekspozycja poświęcona jest krótkiej historii niezwykłej grupy młodych ludzi, którzy działali na terenie Zabrza w ramach odrodzonego po II wojnie światowej Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyna ta nie była wówczas jedyną, ale miała to szczęście, że osoby które do niej należały, pamięć o jej istnieniu kultywowały i kultywują do dnia dzisiejszego.
Wystawę prezentować będziemy w siedzibie muzeum, przy ul. Powstańców Śląskich 3 w Zabrzu.
16.05 2015-22.09.2015 mgr Aleksandra Korol-Chudy Ikona informacji
10-03-2015 Specjalizacje artystyczne w Zabrzańskich Szkołach Plastycznych
Kolejna wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz zabrzańską Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Na wystawie będzie można obejrzeć realizacje dyplomowe uczniów z zakresu fotografii, dekorowania wnętrz oraz grafiki. Wernisaż odbędzie się w środę, 18 marca o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3. Ekspozycja będzie czynna do 3 maja 2015 r.
18.03.2015 - 3.05.2015 Ikona informacji
10-03-2015 Janosch. Obrazy i litery
Pod wspólnym hasłem "Janosch. uRodziny" świętować będziemy przypadające 11.03 urodziny popularnego na całym świecie pisarza i grafika Horsta Eckerta-Janoscha, Honorowego obywatela Zabrza.
W tym roku dodatkową okazją do świętowania będzie wydanie przez krakowski „Znak” biografii pisarza autorstwa Angeli Bajorek. Uroczysta – i pełna niespodzianek - premiera „Heretyka z familoka” nastąpi 9.03 o godz.18.00 w Teatrze Nowym.
Wystawa pt. "Janosch. Obrazy i litery" prezentowana będzie w Muzeum Miejskim w Zabrzu przy ulicy Powstańców Śląskich 3.
11.03.2015 - 15.03.2015 Ikona informacji
01-02-2015 Ilustracja dziecięca - pierwszy kontakt ze sztuką
W Galerii Café Silesia prezentowana jewst wystawa pt. „Ilustracja dziecięca – pierwszy kontakt ze sztuką”, trwać będzie do 29 kwietnia 2015 r.

Drugą część wystawy można zwiedzać w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. Tę część ekspozycji można będzie zwiedzać do 7 marca 2015 r. 

Ilustracja jest szczególnym gatunkiem plastycznym; postrzeganiu jej istoty towarzyszy odwieczny dylemat sprowadzający się do pytania o podległość ilustracji w stosunku do tekstu werbalnego czy też jej autonomię i niezależność od niego. W XIX w. dominowało przekonanie, iż „dobry ilustrator jest bardziej wierny książce, mniej oryginalny”, że „nie jest właściwie kompozytorem, ale tylko wirtuozem, który tłumaczy obraz pisany na obraz malowany”. Ale już początek XX w. przynosi wiele wydawnictw, w których tradycyjna „ilustracja” ustępuje autonomicznej malarsko-graficznej „figuracji”, nie wynikającej bezpośrednio z tekstu literackiego, lecz będącej jakby „stroną współbrzmiącą”. Zaś w ostatnich dekadach minionego wieku i obecnie „rośnie świadomość grafików, co do potencjału siły kreacji artystycznej, drzemiącej w ilustracji” (A.W. Patyna). Niektórzy tworzą je w przekonaniu, że ich dzieła to indywidualna wypowiedź jedynie inspirowana tekstem; kreacja, która żyje i żyć może także poza książką, jako samodzielne dzieło sztuki.
29.01.2015 - 29.04.2015 mgr Jadwiga Pawlas - Kos Ikona informacji
12-01-2015 Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport
Zapraszamy do Galerii Café Silesia na wernisaż wystawy pt. "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku". Wystawę opracował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (www.haus.pl). Wernisaż odbędzie się 13 stycznia o godz. 17.00.

Wystawa prezentuje niełatwą historię Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich poprzez pryzmat historii sportu na tym obszarze oraz zawiłych losów górnośląskich piłkarzy w XX wieku. Celem ekspozycji jest przypomnienie jak wiele sportowych talentów wywodzi się z tego miejsca.

Wystawie towarzyszy folder oraz książka.
13.01.2015-30.04.2015 mgr Grzegorz Dittrich Ikona informacji
16-10-2014 Dizajn po ślonsku
„Dizajn po ślonsku” to wystawa prezentująca prace młodej projektantki z Rudy Śląskiej - Moniki Kudełko, która jest entuzjastyczną propagatorką Śląska.

Propagowanie naszego regionu jako nowoczesnej „małej ojczyzny”, która nie zatracając dawnego klimatu i poszanowania dla tradycji jest współczesnym rozwijającym się organizmem daje w pracach Moniki Kudełko bardzo udany efekt.
W jej pracach, prezentowanych pod szyldem Q Dizajn, nie ma dymiących kominów stereotypowo kojarzących się ze Śląskiem. Jest natomiast postać „śląskiej muter” – matki, która jest ostoją śląskiego domu. Jest także uosobieniem wartości ważnych w naszym regionie.
Dizajnerka wpada na coraz to nowe koncepty związane z gwarą. Opracowanie plakatów filmowych i opatrzenie ich tytułami po śląsku to w niezwykle lekkiej i przystępnej formie lekcja „śląskiej godki”. Na naszej wystawie będzie można zobaczyć i plakat „Haja we kosmosie”, i złote myśli „śląskiej muter” i T-shirty z nadrukami o tematyce śląskiej. Będzie można także kupić koszulkę, plakat czy jakiś drobiazg, jako pamiątkę z wystawy.

W trakcie trwania wystawy prowadzone będą lekcje dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, propagujące „godkę śląską” w formie zabaw i gier.

Kurator wystawy: Elżbieta Dębowska

16.10.2014 - 4.01.2015 mgr Elżbieta Dębowska Ikona informacji
12-09-2014 Wspomnienie
Wystawa "Wspomnienie", poświęcona jest zmarłym tragicznie, przed 10-laty artystom zabrzańskim - Krystynie Jędrzejowskiej-Nowak i Romualdowi Nowak, nauczycielom i pasjonatom malarstwa. Na wystawie, zaprezentowane będą obrazy, grafiki oraz pamiątki po zmarłych artystach, udostępnione przez Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i osoby prywatne.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12.09.2014 r. o godz. 17.00
12.09.2014 - 10.01.2014 mgr Iwona Wróblewska Ikona informacji
10-09-2014 Zabrzański plener malarski 2014
W Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia od 10 września br. można podziwiać dzieła malarskie artystów i studentów, związanych z dwoma uczelniami artystycznymi - ASP w Katowicach i ASP we Wrocławiu oraz wychowanków Klubu Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pastel”. Wystawa to pokłosie „Zabrzańskiego pleneru malarskiego”, który odbył się w tym mieście w czerwcu 2014 r., a patronowała mu prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik. Plener prowadzili dwaj znani artyści-malarze: Krzysztof Rumin i Tomasz Tobolewski, a wspomagała ich Małgorzata Wasung-Kurzyca artystka i pedagog z zabrzańskiego „plastyka”.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 29 prac. Można je będzie oglądać do końca roku.
10.09.2014 - 31.12.2014 mgr Krzysztof Rumin Ikona informacji
01-07-2014 A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ‘39
Wystawa „A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ‘39” przygotowana została z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 r. (często dotąd niepublikowanych) można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 r. widziany z perspektywy różnych ludzi.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Café Silesia od 30 czerwca do 27 sierpnia 2014 r.


30.06.2014 - 27.08.2014 Ikona informacji
06-06-2014 pokonkursowa wystawa "Projekt biżuterii patriotycznej XXI w."
Konkurs na projekt polskiej biżuterii patriotycznej XXI wieku został rozstrzygnięty. Szczegóły w protokole. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się w piątek, 6 czerwca 2014 roku o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. Zwiedzających zapraszamy do zapoznania się z pracami konkursowymi tymi nagrodzonymi, jak i pozostałymi od niedzieli 8 czerwca br. Zapraszamy.
6.06.2014-30.08.2014 mgr Elżbieta Dębowska Ikona informacji
17-05-2014 Utracone nadzieje. Ludność żydowskaw województwie śląskim/katowickim 1949-1970
Celem wystawy jest m.in. przywrócenie pamięci o losach społeczności żydowskiej po II wojnie światowej. Prezentacja ukazuje różne aspekty odradzania się społeczności żydowskiej po holokauście oraz powody kolejnych fal emigracji Żydów z Polski, głównie do Izraela, Niemiec czy Szwecji.
17.05.2014-26.06.2014 dr Aleksandra Namysło Ikona informacji
17-05-2014 "Od śmierci silniejszy był gniew"
„Od śmierci silniejszy był gniew – wokół 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino” (pod patronatem dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa).
17.05.2014-14.09.2014 mgr Aleksandra Korol-Chudy, mgr Zbigniew Gołasz Ikona informacji
07-03-2014 Antoni Cygan. Malarstwo 1989 - 2014
Jubileuszowa wystawa, związaną z 25-leciem pracy twórczej artysty pt. „Antoni Cygan. Malarstwo 1989-2014”. Honorowy Patronat nad wystawą objęli Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka-Szulik, i Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok. Wystawa potrwa do 4 maja 2014 r.
7.03.2014 - 4.05.2014 prof. Antoni Cygan Ikona informacji
14-02-2014 Handel, gastronomia, kultura - historia miejsca
Wystawa, przygotowana na otwarcie nowej siedziby naszego muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 w samym centrum Zabrza. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu barwnych plansz, na których przedstawiona jest bogata historia tego miejsca.
14.02.2014-21.04.2014 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
10-12-2013 APEL
Muzeum Miejskie w Zabrzu przenosi się na początku 2014 roku do budynku przy ul. Wolności 284, w którym poprzednio mieściły się sklepy „SUPERSAM” a następnie „KOMFORT”. W znajdującej się tam sali wystawowej chcemy pokazać historię tego miejsca (fragmentu obecnej ul. Wolności od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich, a także ul. Powstańców Śląskich 1 i 3) na przestrzeni ponad 100 lat.
Zwracamy się z prośbą o udostępnienie wszelkich przedmiotów (fotografii, papierów firmowych, wieszaków, łyżek do butów itd.) związanych z działającymi tam sklepami, atelier fotograficznymi, restauracjami. Wszelkie zgłoszenia prosimy kierować pod nr tel. 32 271 56 89 w. 26 (Piotr Hnatyszyn)
tel. 32 271 56 89 w. 26 Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
03-12-2013 Każdy to powie: Czternastokrotni Mistrzowie! Górnik Zabrze 1948 - 2013

Wystawa z okazji jubileuszu 65-lecia powstania klubu. Zaprezentowanych zostanie wiele eksponatów w działach: Mistrzowie, Puchary, Reprezentacja, Stadion oraz Kibice. Zwiedzając ekspozycję będzie można podziwiać m.in.: mistrzowskie trofea "Górnika", pamiątki z meczów pucharowych, Puchar Polski, a także medale olimpijskie, zdobyte przez piłkarzy zabrzańskiego klubu, w tym: złoty medal Huberta Kostki, zdobyty podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, srebrny medal Henryka Wieczorka zdobyty w Montrealu, srebrny medal Dariusza Koseły zdobyty w Barcelonie oraz srebrny medal Mistrzostw Świata zdobyty przez Waldemara Matysika w 1982 roku w Hiszpanii. Będzie można również kupić okolicznościowy szalik z limitowanej serii (65 sztuk).
14.12.2013-23.02.2014 mgr Zbigniew Gołasz, mgr Aleksandra Korol-Chudy Ikona informacji
13-11-2013 Anna Kowalczyk-Klus. Kolor rysunku
Anna Kowalczyk-Klus to artystka znana i ceniona w kraju i za granicą. Zabrzanka, od ponad trzydziestu lat związana z wyższym szkolnictwem artystycznym. W latach 1972-1987 pracowała w katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 1988 pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W latach 2000-2005 pełniła funkcję Kierownika Katedry Rysunku. Obecnie kieruje Katedrą Teorii Sztuki i Dydaktyki Artystycznej. W roku 2000 otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych, a w roku 2003 stanowisko profesora zwyczajnego. Uprawia rysunek i grafikę warsztatową (akwaforta, serigrafia).
19.11.2013-19.01.2014 mgr Krzysztof Kula Ikona informacji
03-11-2013 Klub ZSM Pastel | 25 lat działalności
Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac byłych i obecnych uczniów klubu.
do 3.11.2013 mgr Krzysztof Rumin Ikona informacji
23-04-2013 Impresje biskupickie - fragmenty historii
Wystawa w ramach 770-lecia Biskupic obchodzonego pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik
23.04.2013-8.09.2013 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
23-04-2013 Od świtu do zmierzchu
Malarstwo i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
23.04.2013-8.09.2013 mgr Iwona Wróblewska Ikona informacji
07-03-2013 Witold Berus, Michał Minor. Twórczość. Próba siły
Kolejna wystawa prezentowana w galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu dotyczyć będzie twórczości dwóch zabrzańskich artystów Witolda Berusa i Michała Minora. Wystawa potrwa od 7 marca do 14 kwietnia 2013 r.
7.03.2013 - 14.04.2013 Witold Berus, Michał Minor Ikona informacji
07-01-2013 Kto ma oczy niech słucha
WYSTAWA RZEŹBY
JERZY FOBER urodził się w 1959 roku w Warszawie.
W latach 1974-79 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
„Kto ma oczy niech słucha” – to tytuł jednej z ostatnich (2009) rzeźb Jerzego Fobera, a zarazem zdanie oddające w pełni sens jego artystycznej działalności.
18.01.2013-3.03.2013 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
25-09-2012 Nie muszę wracać... Arkadiusz Gola (fotografie) Zbigniew Stryj (wiersze)
Wystawa autorska Arkadiusza Goli - fotografie i Zbigniewa Stryja - wiersze
4.10.2012 - 31.12.2012 Arkadiusz Gola Ikona informacji
21-08-2012 Policja Województwa Śląskiego 1922 - 1939
Wystawa Archiwum Państwowego w Katowicach i Muzeum Miejskiego w Zabrzu przygotowana dla uczczenia pamięci 27 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego służących na posterunkach w Kończycach, Małoszowach i Pawłowie oraz urodzonych w Zabrzu, zamordowanych wiosną 1940 r. przez sowieckie NKWD w Twerze.
3.09.2012 - 6.01.2013 mgr Zbigniew Gołasz Ikona informacji
21-08-2012 Peter Schmatolla. Malarstwo
Wystawa obrazów Petera Schmatolli. Artysta urodził się w Zabrzu Mikulczycach, a obecnie mieszka w Essen. Był członkiem Zespołu Plastyków Amatorów Zakładowego Domu Kultury Kopalni "Zabrze" prowadzonego przez Panią Krystynę Jędrzejowską-Nowak.
3.09.2012 - 21.09.2012 mgr Elżbieta Dębowska Ikona informacji
11-06-2012 Rosyjskie ikony XVIII i XIX wieku
Prezentowane ikony z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szmotułach pochodzą z różnych warsztatów rosyjskich ikonopisów. Najstarsze datowane są na wiek XVIII. Walorem zbioru jest bogactwo i różnorodność tematyczna, a także problematyka ikonograficzna poszczególnych przedstawień, przede wszystkim chrystologicznych i maryjnych. Na wystawie prezentowane są również ikony hagiograficzne, kalendarzowe oraz ikony podróżne - obiekt kultu prywatnego.
13.06.2012 - 21.09.2012 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
01-01-2012 Wystawa pokonkursowa Moja przygoda w Muzeum
Na wystawie prezentowane będą prace konkursowe dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie plastycznym Moja przygoda w Muzeum, który w tym roku przebegał pod hasłem: 90 Urodziny Zabrza.
4.06.2012 - 17.06.2012 Dorota Kuder Ikona informacji
01-01-2012 Pola Negri. Legenda kina
Wystawa biograficzna ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, której towarzyszy „Pola Negri” – film dokumentalny w reż. Mariusza Kotowskiego
19.05.2012 - 19.08.2012 mgr Piotr Hnatyszyn, Dorota Kuder Ikona informacji
01-01-2012 Inne spojrzenie 3
Inne spojrzenie - to trzecia edycja wystawy, która opiera się na koncepcji współpracy z artystkami ze środowiska zabrzańskiego. Wystawa prezentuje wyłącznie sztukę stworzoną przez kobiety. Swoje prace prezentować będą:
Abramowicz Marta
Berus Katarzyna
Ciurko Ewa
Fesser-Larisz Monika
Goczoł Beata
Grochowska Marta
Kozub Alicja
Kolasa Luiza
Kowalczyk-Klus Anna
Kupiec Katarzyna
Makar Magdalena
Młotkowska Agnieszka
Muschalik Alina
Muzykant Viola
Muzykant Dominika
Niziołek Małgorzata
Ochmann Anna
Olszewska Dominika
Poeche Ludmiła
Piotrowska Krystyna
Rawecka Agata
Sierant Anna
Smolorz Anna
Stryj Aleksandra
Szałek Marta
Szlencka-Stecura Sonia
Szlachta Bianka
Szczurek Malwina
Szulik Justyna
Szulik Magdalena
Wieczorek Małgorzata
Wosińska Beata
Zajler-Płatek Ewa
Zielińska-Stefańczyk Justyna

8.03.2012 - 6.05.2012 mgr Alina Muschalik Ikona informacji
19-01-2012 Sztuka męska Bogdan Król 1981-2011
Wystawa prezentuje szerokie spektrum twórczych zainteresowań Bogdana Króla: rysunek, grafikę, malarstwo, projektowanie graficzne.
26.01.2012 - 26.02.2012 mgr Jadwiga Pawlas Kos Ikona informacji
19-01-2012 Zaborze z dziejów dzielnicy
„Zaborze – z dziejów dzielnicy” to trzecia z kolei wystawa prezentująca historię dzielnic Zabrza.
Wystawie, zorganizowanej w Galerii Muzeum Miejskiego „Café Silesia”, towarzyszy jednodniówka „Kurier Zaborski” zawierająca kilka tekstów poświęconych przeszłości Zaborza.
26.01.2012 - 13.05.2012 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
19-01-2012 Z cyklu: Mistrz i jego uczniowie - Małgorzata Wasung - Kurzyca
Małgorzata Wasung-Kurzyca
Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Filia Katowice.
Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową. Nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym i Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych
w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu

W wystawie „Mistrz i Uczniowie” biorą udział prace uczniów:
Jałowiecki Piotr
Rzegota Joanna
Walisko Bartłomiej
Wasser Iwona
Wollman Daria
Wollman Dominika
Jeniec Małgorzata
Wojsz Daniel
Urbański Dominik
Hańczewska Agnieszka

26.01.2012- Ikona informacji
18-07-2011 Remont Galerii Café Silesia
Od 18 lipca 2011 r. w Galerii Café Silesia trwać będzie remont i rozbudowa powierzchni wystawowej. Prace te, zgodnie z planem, będą trwać około pół roku. Muzeum Miejskie zawiesza na ten czas działalność wystawienniczą w Galerii oraz działalność edukacyjną. Sprzedaż wydawnictw będzie nadal prowadzona w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 91. O innych formach działalności będziemy powiadamiać za pośrednictwem strony internetowej oraz informacji w prasie lokalnej.
Ikona informacji
01-01-2011 Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej
Wystawa „Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej” to próba opisu Afryki, to podróż przez kolejne strefy geograficzne, zaczynając od piasków Sahary, kończąc na linii brzegowej Zatoki Gwinejskiej, która wprowadza w świat ludów tak odmiennych kulturowo od Europy, że świat ten zadziwia i przyciąga jednocześnie. Świat Afryki Zachodniej prezento-wany jest poprzez zwykłe przedmioty, które dla Europejczyka wydają się tajemniczo niezro-zumiałe, poprzez próbę opisu życia za pomocą małych teatralnych inscenizacji, poprzez pre-zentację przykładów sztuki właściwych wybranym plemionom. To podróż śladami Stasia i Nel
z „W pustyni i w puszczy” tyle, że przeniesionej ze wschodu na zachód, ale droga pozostaje ta sama.
Zwiedzając wystawę oglądamy zagrodę obronną plemienia Somba przypominającą formą średniowieczne zamki, przedmioty związane
z życiem codziennym kobiety i mężczyzny, wy-posażenie kuchni i broń, typowe zajęcia, tkactwo i garncarstwo, ubrania i biżuterię, sztukę, rzeźby i maski, a wszystko ilustrowane fotografiami i tkaniną artystyczną, która jest również próbą opisu tego świata.
Zapraszamy w podróż do wnętrza kontynentu, który jeszcze nie tak dawno był białą plamą na mapie białego człowieka. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać Afrykę unikając popadania w stereotyp, unikając pułapek oceniania i wartościowania, wykorzystując jednocześnie re-porterski styl dziennika podróży.
15.05.2011 - 17.07.2011 Marta Ryborz, Dorota Kuder Ikona informacji
01-01-2011 O Śląsk für Schlesien
Wystawa zorganizowana z okazji 90. rocznicy plebiscytu górnośląskiego
15.03.2011 - 5.05.2011 mgr Zbigniew Gołasz Ikona informacji
12-01-2011 Pracownia malarstwa. Skansen, poligon, czy samo sedno sztuki?
Wystawa prezentuje 10-letni dorobek Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Cieślika
17.01.2011 - 6.03.2011 mgr Michał Minor Ikona informacji
28-09-2010 Dwa początki. Z dziejów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Wystawa jubileuszowa z okazji 75-lecia działalności najstarszej instytucji kulturalnej w mieście. Zaprezentowano na niej pozyskane do kolekcji w niemieckim okresie istnienia placówki oraz zgromadzone w latach 40. XX w.
28.09.2010 - 31.12.2010 mgr Aleksandra Korol Chudy Ikona informacji
01-01-2010 Wystawa pokonkursowa "Moja przygoda w muzeum"
Wystawa prezentuje prace uczestników w miejskich eliminacjach Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży MOJA PRZYGODA W MUZEUM. Ekspozycja potrwa od 14.06.2010 r. do 22.06.2010 r. Następnie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną przesłane do Muzeum Okręgowego w Toruniu na eliminacje międzynarodowe.
Honorowy patronat nad zabrzańskim konkursem objęła Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka Szulik.
14.06.2010 - 22.06.2010 Dorota Kuder Ikona informacji
01-01-2010 Śląska porcelana art déco (z kolekcji I. R. Gatysów)
Na wystawie są wyroby z Wałbrzycha (C&E. Carstens), Jaworzyny Śląskiej, Żar, (Sorau), Parowej (Tiefenfurt), Bogucic (Giesche). Poza porcelaną stołową, serwisami, kompletami śniadaniowymi są wazony, ozdobne patery, bombonierki i pudełka porcelanowe, świeczniki, popielniczki i figurki
22.05.2010 - 10.06.2010 mgr Jadwiga Pawlas - Kos Ikona informacji
01-01-2010 Trójgłowy smok - architektura okresu międzywojennego na Górnym Śląsku
Wystawa jest prezentacją fotografii znaczących obiektów architektury z trzech obszarów Górnego Śląska: niemieckiego, polskiego i czeskiego
22.05.2010 - 10.06.2010 mgr Jadwiga Pawlas - Kos Ikona informacji
01-01-2010 Roman Nowotarski malarstwo
Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty, na której zaprezentowane zostaną obrazy z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Galerii BWA w Katowicach oraz prywatnych.
16.03.2010 - 16.05.2010 mgr Iwona Wróblewska Ikona informacji
01-01-2010 Czy mnie jeszcze pamiętasz? Zabrze w Polsce Ludowej 1945 - 1979
Ekspozycja pokaże dzieje miasta Zabrze na przestrzeni ponad trzech dekad od zakończenia II wojny światowej. Zaprezentowane zostaną fotografie ukazujące zniszczenia wojenne jak i proces odbudowy Zabrza. Wystawa przypomni także sukcesy zabrzańskiego sportu i wizyty znanych osobistości. Będzie to też okazja do zaprezentowania licznych sztandarów z bogatej kolekcji muzeum.
22.01.2010 - 7.03.2010 mgr Zbigniew Gołasz Ikona informacji
01-01-2009 Rzemieślnicy i artyści - dawne zabrzańskie atelier fotograficzne 1874-1945
Wystawa prezentuje po raz pierwszy w pełni dorobek kilkudziesięciu fotografów, którzy na przestrzeni siedemdziesięciu lat działali na tym terenie. Oprócz samych fotografii na wystawie znalazły siębiogramy i anonse prasowe fotografów, nieliczne, zachowanewizerunkisamych fotografów, rysunki architektoniczne zakładów oraz papiery firmowe.
8.10.2009 - 10.01.2010 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
27-08-2009 Okręg górniczy. Obrazy z Zagłębia Ruhry i Górnego Śląska
Wystawa fotograficzna przedstawiająca obiekty Zagłębia Ruhry i Górnego Śląska, związane z przemysłem - cechownie, wieże szybowe, huty. Autorami prac są: Piotr Muschalik, Martin Holtappels, Thomas Stachelhaus
27.08.2009 - 27.09.2009 Thomas Parent Ikona informacji
15-08-2009 O Śląsk - pamiątki z okresu postań śląskich
Wystawa prezentowana w Dzielnicowym Domu Kultury w Zabrzu Kończycach, towarzysząca obchodom 90 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego
15.08.2009 mgr Zbigniew Gołasz Ikona informacji
25-06-2009 Ślaskie okno pamięci (w kręgu malarstwa naiwnego)
Na wystawie prezentowane są obrazy twórców nieprofesjonalnych, z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu
25.06.2009 - 23.08.2009 mgr Jadwiga Pawlas - Kos Ikona informacji
17-05-2009 Celtowie prawdziwi - wystawa archeologiczna. Podróż po Irlandii i Szkocji - wystawa fotograniczna
Celtowie prawdziwi - wystawa archeologiczna ze zbiorów: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
17.05.2009 - 14.06.2009 Galeria Café Silesia
Podróż po Irlandii i Szkocji - wystawa fotograficzna ze zbiorów Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu oraz Katarzyny Rajcy
17.05.2009 - 14.06.2009 Galeria Café Silesia
16.05.2009 - 14.06.2009 mgr Aleksandra Korol Ikona informacji
17-04-2009
"Roman Starak. Mistrz czerni i bieli" to tytuł wystawy celebrującej podwójny jubileusz artysty: 60- lecie pracy twórczej i 80 urodziny. Mistrzem prezentowanej ekspozycji jest profesor Roman Starak, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach; od 1958 r. wykładowca tejże uczelni, następnie również Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a obecnie profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Uprawia grafikę warsztatową, spośród technik graficznych ukochał sobie technikę druku wypukłego - jak mówi sam artysta "…w mojej twórczości najbardziej odpowiada mi technika druku wypukłego - jest to odwrotna odwrotność rysunku na papierze, bo w materiale, którym jest linoleum, drewno lub gips, wycina się te miejsca, które pozostaną potem na papierze białe.

Roman Starak, Bloki VI, 1970, linoryt, 52 x 68 cm
Wypracowałem sobie własną, rozpoznawalną wizję świata. Myślę, że podświadomie dopracowałem się swojego stylu". Słowa te oddają cały charakter twórczości artysty bo właśnie w grafice, a zwłaszcza w technice linorytu, osiągnął najciekawsze rezultaty i mistrzowski styl. Dominującym tematem prac jest przemysłowy pejzaż Górnego Śląska, z blokowiskami, konstrukcjami przemysłowymi, kominami i hałdami kopalń, sprowadzonymi do uporządkowanych form pionów i poziomów poprzecinanych płaszczyznami, które stają się zgeometryzowanym i zindustrializowanym światem.

Roman Starak, Pejzaż miejski, 1997, linoryt, 50 x 58 cm
Uproszczoną wizję śląskiego krajobrazu, artysta wyraża jedynie czernią i bielą -kolorami stanowiącymi jeden ton przez co staje się symbolem oddającym kolor "Czarnego Śląska", podkreśla surowość i realizm śląskiego pejzażu, i tak można odczytać prace artysty, które poprzez zawiłość form wydają się abstrakcyjne, ale schemat geometrycznego porządku linii i płaszczyzn sprowadza je do realistycznego spojrzenia samego artysty, który jest szczególnie wrażliwy na piękno śląskiego pejzażu.

Roman Starak, Studium pejzażu IV, 1998, linoryt, 49 x 63 cm
Ekspozycja zawiera, wcześnie powstałe rysunki (1950-1956) nigdzie wcześniej nie prezentowane oraz grafiki powstałe w technice linorytu. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. 3-Maja 6, wystawa czynna będzie do 10.05.2009 r.

17.04.2009 - 10.05.2009 mgr Iwona Wróblewska Ikona informacji
25-02-2008 Krzemień, węgiel, sól - kształty ukryte
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowały wspólnie wystawę "Kamień, węgiel, sól - kształty ukryte", która prezentować ma trzy rodzaje wyrobisk kopalnianych, udostępnianych jako obiekty zabytkowe (Krzemionki Opatowskie, Zabytkową Kopalnię Węgla GUIDO w Zabrzu oraz Zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce
14.03.2008 - 08.06.2008 mgr Jadwiga Pawlas - Kos, mgr Małgorzata Międzybrodzka Ikona informacji
07-08-2007 Żołnierze Wolności. I Dywizja Pancerna
„Żołnierze Wolności. I Dywizja Pancerna”

Na wystawie będzie można oglądać eksponaty – pamiątki związane z działalnością I Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka, której żołnierze wyzwalali m.in. Francję, Belgię i Holandię oraz brali udział w zdobywaniu Niemiec (stąd tytuł „Żołnierze Wolności”). Wystawa zorganizowana będzie ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, które posiada unikatową kolekcję eksponatów związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, niespotykaną w miejskich instytucjach muzealnych. Uzupełnieniem ekspozycji będą muzealia wypożyczone m. in. z Muzeum w Chorzowie.
Wystawa mieścić się będzie w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego i potrwa od 27 sierpnia do 25 września 2007 r.

27.08.2007 - 25.09.2007 mgr Zbigniew Gołasz Ikona informacji